Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Mogilno - Społeczeństwo

Edukują, by ograniczyć awarie

2017-03-09 23:14
 

Mogileńskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej rozpoczęło ulotkową akcję informacyjną uświadamiającą mieszkańców, czego nie należy wrzucać do kanalizacji.

Jak informuje MPGK w Mogilnie - każdego roku pracownicy usuwają dziesiątki zatorów sieci kanalizacyjnej i awarii przepompowni, powstających w wyniku wrzucania do kanalizacji substancji i przedmiotów, które nigdy nie powinny się tam znaleźć. Często z tego powodu dochodzi do zablokowania kanalizacji, co jest uciążliwe dla mieszkańców i bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego.

- Sieć kanalizacyjna i przepompownie ścieków zostały tak zaprojektowane i wykonane, aby przyjmować ścieki z naszych domów - nieczystości sanitarne z kąpieli, mycia, prania i WC. Jeżeli jednak wraz ze ściekami płyną także inne odpady powodują one zatykanie przewodów kanalizacyjnych i spiętrzenie ścieków w kanałach. Natomiast jeżeli już dostaną się do przepompowni nawijają się na wirniki pomp i powodują ich awarię, następstwem czego jest również wylewanie ścieków z przepompowni i spiętrzenie ścieków w kanałach. Koszt usuwania awarii sieci, czy wymiany pomp jest bardzo wysoki i wpływa na ostateczną cenę odbioru ścieków - informuje Mogileńskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

Do urządzeń sanitarnych, czyli umywalek, zlewozmywaków, ubikacji i kratek ściekowych nie należy wrzucać przede wszystkim chusteczek nawilżanych, pieluch, podpasek, patyczków higienicznych, wacików kosmetycznych, opakowań po produktach, butelek po płynach, materiałów budowlanych, leków, pożywienia, odpadów komunalnych oraz nie wylewać oleju, tłuszczu, farb i lakierów. Tego typu przedmioty i substancje blokują swobodny przepływ ścieków, zmniejszają przekrój rur, uszkadzają urządzenia do tłoczenia ścieków i powodują trudno usuwalne zatory. Z kolei substancje chemiczne zawarte w lekach są szkodliwe dla pożytecznych mikroorganizmów w biologicznej części oczyszczalni i powodują skażenie wód. (I)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [7]» dodaj komentarz   

 » walczą jeszcze z Sanikontem? (Dudi | 12-03-2017, 18:22:59)

A proces z Sanikontem jeszcze trwa? Jestem ciekaw czy gmina wygra i czy nie będzie musiała zwracać Sanikontowi kasy z tytułu ponad 2 miesięcznego wywozu śmieci.A mecenasi reprezentujący gminę Mogilno pewnie już nieźle się obłowili przez ten czas.

 » Komunalka? Ha ha! (Henio | 12-03-2017, 17:24:31)

Odbior odpadow z komunalki- przygotuj sie na dwa tygodnie czekania. Umowisz sie na konkretny dzien i i tak ich nie uswiadczysz. Wiec jak widze ze ktos ich tu chwali to albo z komunalki albo bredzi

 » Żenada (Żenada | 12-03-2017, 12:17:29)

Pisząc "Lorek" mialem na myśli "pana Lorczaka" a co do usług to masz rację . Wóz z kominalki przyjdzie nawet w nocy ale konkurencja ma jakieś pieprzone limity. Ktoś powinien zrobić z tym porządek

 » szambowóz (Rycho | 11-03-2017, 08:56:36)

Żenada! To nie pan Lorek, ale pan LORCZAK powinien się zainteresować. Poza tym myślę, że jak zamówisz wywóz szamba w komunalce, to przyjadą od ręki, a jeśli zamówisz u konkurencji to są problemy.

 » Żenada (Żenada | 10-03-2017, 22:39:02)

Jakby nie było zawsze jest problem. Ja płacę mandat za brak rachunku za wywóz ścieków,a jak dzwonię i proszę o wywoz to słyszę przez telefon że pan dzisiaj nie przyjdzie bo komunalka nie przyjmuje ścieków. Więc niech ktoś mi powie co tu jest grane? Jak żyć? Może pan Lorek się tym zainteresuje?

 » Wiem ze temat nie o tej edukacji, ale... (Scooby | 10-03-2017, 15:53:22)

Moze CMG zaintersuje sie podejsciem dyrektora Lorka do tego ile klas i gdzie proponuje tworzyc... znow temat smierdzi.

 » zsyp? (Andrzej | 10-03-2017, 14:01:00)

Faktem jest, że niektórzy ludzie traktują kanalizację jako "zsyp do śmieci". W Polsce i tak jest luksus, bo rura od WC ma średnicę 10 cm i stąd papier toaletowy można tam wrzucić razem z...g... ale nie we wszystkich krajach tak jest bo np. w Grecji zużyty papier toaletowy wrzuca się do osobnego pojemnika stojącego obok muszli klozetowej. Podobnie jest w niektórych miejscach Portugalii czy Hiszpanii. Tam zepsutego kurczaka nie wrzucisz do kanalizy!

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Komisja przeprowadzi kontrolę (0)
 » Zmiany w wodzie i ściekach (0)
 » RIO "grozi palcem" Strzelnu (0)
 » Biegi dla dzieci i dorosłych (0)
 » Dwie gwiazdy na święto pomidora (2)
 » Święto ludowców w Janikowie (3)
 » Rusza czterodniowy festiwal (0)
 » Trójbój lekkoatletyczny (0)
 » Jacek Sasin w Strzelnie (12)
 » Pijany przekroczył prędkość (1)
 » Muzycznie zakończyli Dni Mogilna (6)
 » Jubileuszowe targi w Bielicach (8)
 » PARLIN: Świętowały 50-lecie (0)
 » MOGILNO: Doda na urodziny miasta (26)
 » Zderzyły się i wpadły do rowu (26)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2016