Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Powiat Mogileński - Zdrowie i medycyna

Obecny szpital będzie w sieci

2017-03-15 23:36
 

Poseł Tomasz Latos zapewnia, że w ramach tzw. sieci szpitali w powiecie mogileńskim będzie funkcjonowała dotychczasowa placówka z 4 oddziałami w 2 lokalizacjach.

Reforma służby zdrowia wprowadzana przez rząd ma wejść w życie 1 października. Głównym jej założeniem jest powstanie tzw. sieci szpitali, które będą miały zagwarantowaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Rządowy projekt budzi jednak wiele emocji, a także niepokojów wśród mieszkańców. W związku z tym do Mogilna przybył poseł Tomasz Latos, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia.

- Jest ona niezwykle potrzebna (reforma - przyp. red.) i jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż to, które było proponowane przez ostatnie lata i rządzącą wcześniej koalicję, polegające na aneksowaniu umów. Jednocześnie jest to lepsze niż pełne wejście w kontraktowanie usług i przy dzisiaj dostępnych środkach i organizacji jest rozwiązaniem optymalnym. Odnośnie procesu legislacyjnego, to jesteśmy teraz po pierwszym czytaniu projektu ustawy w komisji sejmowej, dalsze procedowanie odbędzie się podczas kolejnego posiedzenia Sejmu. Możliwe, że zostanie ona w całości przyjęta. Następnie pozostaje kwestia przygotowania i wdrażania aktów wykonawczych – mówi wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia, Tomasz Latos.

Co dalej z Mogilnem i Strzelnem?

W rozmowie z naszym portalem, poseł Latos zapewnia, że dotychczas istniejący szpital z dwoma lokalizacjami znajdzie się w tzw. sieci szpitali.

- Państwo jesteście jednym organizmem, z dwoma miejscami i jako taki podmiot znajdzie się w sieci (...) W sieci może być tu i tu szpital, to jest państwa decyzja, jak państwo to sobie zorganizujecie w te sprawy ministerstwo nie będzie wnikać, ingerować, niczego nie będzie narzucać. Są takie możliwości, że możecie nawet ponad powiatowo zawierać różnego rodzaju porozumienia - zapewnia Tomasz Latos.

Jednocześnie wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia doradza, aby przy podejmowaniu decyzji o lokalizacji, czy też rozbudowie szpitala wszystkie strony sporu doszły do porozumienia. Sam również oferuje swoją pomoc i doradztwo w sprawach służby zdrowia.

- Mam świadomość tych wszystkich uwarunkowań, które u państwa są, też swego rodzaju rywalizacji, czy jakiś napięć, ale i też kryteriów ludnościowych. Mogilno jest znacznie większe od Strzelna, Strzelno jest bardzo blisko Inowrocławia. (...) Jednak doradzałbym, aby wszystkie strony usiadły do wspólnej dyskusji i doszły do porozumienia dla dobra mieszkańców - wyjaśnia poseł Latos.

Ponadto poseł stwierdza, iż przy tzw. mapowaniu nie będzie brana pod uwagę odległość pomiędzy szpitalami. Główne kryterium to przede wszystkim szpital w każdym powiecie.

Kiedy dostosować szpital do wymagań unijnych?

Od kilkudziesięciu miesięcy władze powiatowe mówią o dostosowaniu szpitala do wymogów unijnych, poprzez m.in. dobudowanie bloku operacyjnego. Dziś poseł Latos twierdzi, że termin tzw. standaryzacji zostanie kolejny raz przesunięty, a mogileński szpital zostanie włączony do sieci w ramach obecnego stanu z opcją dalszej rozbudowy, czy też rozwoju o nowe oddziały.

- Termin dostosowań do wymogów unijnych mamy przesuwany od lat i podejrzewam, że będzie dalsze przesuwanie jeszcze tych terminów, bo jeszcze bardzo wiele szpitali w Polsce nie spełnia tych kryteriów. Do sieci placówka wejdzie w ramach tego, co ma w tej chwili z opcją oczywiście dalszej rozbudowy, czy rozwoju. Sieć szpitali wejdzie w życie 1 października, a mniej więcej do końca czerwca powinny być znane dalsze szczegóły. Z tego, co mi wiadomo tutaj dla służby zdrowia w powiecie mogileńskim w wykonaniu lecznictwa zamkniętego zagrożeń nie ma - zdradza wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia.

W trakcie spotkania zapytaliśmy posła partii rządzącej o to, gdzie władze powiatu powinny szukać pieniędzy na dostosowanie szpitala do unijnych wymagań, czy też forsowanego pomysłu rozbudowy placówki w Mogilnie.

- Ministerstwo Zdrowia nie przewiduje żadnych dodatkowych środków pieniężnych. (...) na dostosowanie szpitali widzę dwa źródła - pieniądze powiatu, a drugie źródło to są pieniądze unijne, którymi dysponuje marszałek. W ten sposób należałoby rozpatrywać i szukać wsparcia, jeżeli chodzi o inwestycje - mówi poseł Tomasz Latos.

Parlamentarzysta PiS, zapewnia również, że dalsze losy szpitala będą głównie zależały od władz powiatowych. (PK)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [28]» dodaj komentarz   

 » do Kici (jola | 21-03-2017, 18:33:21)

W Mogilnie są Ci mili, którzy dostają na tacę.

 » do L (kicia | 19-03-2017, 17:28:56)

A kto z Mogilna jest miły? Jest taka położna z Mogilna, miła tylko dla "swoich".

 » do mieszkaniec (UPS | 19-03-2017, 12:38:20)

"Starosta leczył swoja mamę" a ja myślę,ze robił to lekarz.

 » kuj-wiel (wacek | 19-03-2017, 11:47:52)

strzelno kujawiaki w powiecie mogilenskim wielkopolanie to pomylka czas by sie rozeszli

 » szpitale (jar | 19-03-2017, 09:50:09)

powiat Mogilno nie stać na dwa szpitale dlatego tym bardziej nie rozumie dlaczego lepiej budować w Mogilnie nowe jak wyremontować i wyposażyć coś niedawno wybudowanego w Stzrelnie

 » Ordynator wewnętrznego w Mogilnie (L | 18-03-2017, 23:16:49)

Ordynator wewnętrznego w Mogilnie zachowuje się jak by pacjentom robił łaskę, że w ogóle ich leczy jest niegrzeczny, opryskliwy, uważa pacjentów za intruzów mahumorki jak panienka. Ten Pan chyba zapomniał kto komu ma służyć, kto płaci mu pieniądze i jak powinien traktować pacjentów. Najwyższa pora,żeby Pan Starosta oraz Dyrektor ZOZ-u zwrócili mu uwagę i zrobili z nim porządek ten Pan chyba się zagubił i pomylił role.

 » do Marii (roma | 18-03-2017, 22:23:07)

A ja mam do niego (byłego dyrektora LO) wielki szacunek, mówił to co myślał i nie był koniunkturalistą i karierowiczem

 » Mogilno vs strzelno (J23 | 18-03-2017, 19:42:49)

Jak Mogilno zabierze nam szpital to odejdziemy z powiatu. Jak nie wybudujecie nam obwodnicy to będziemy blokować drogi, ciągle tylko zadanie że się należy. A to że Mogilno ma obwodnicę, że ładny park że fontanna. Ludzie jak wam źle to są inne miasta, województwa i kraje o 100 razy lepsze od tego przeklętego mogilna. Niestety nikt z wami kaprysnymi wymagającymi samolubnymi ... nie będzie się liczył dopóki sami nie zrozumiecie gdzie jest miejsce w szeregu. Zawsze jednostka podlega musi słuchać nadrzednej gdyż jest od niej zależna. Ale jak jeden z drugim fikaja tym wyżej to nic nie załatwia a jeszcze zaraza sobą ludzi. P.s. Niech wam obwodnicę wybudują to osiągnięcie poziom nieszawy, 3 autobusy dziennie i ot cała rozrywka. Pamiętaj zgoda buduje nienawiść rujnuje.

 » Nauczyciel LO (Maria | 18-03-2017, 10:51:54)

Nauczyciel LO /czytaj Dyrektor/ sobie zaczął politykować i go udupili. Zdegradowali i w jego miejsce swoich ludzi wstawili.

 » do"Wyborca" (obserwator | 18-03-2017, 07:19:22)

Chyba jakieś fragmenty opowiadania fantastycznego pozostały w głowie !!! Protest - OBWODNICA ( jeżeli dojdzie do finału i ta obwodnica będzie miasto stanie się z czasem wsią)' Protest - szpital 9 niespełnione ambicje grupki pseudo-strzelniaków)Teraz może ktoś ze Strzelna zorganizuje następny protest !!! Tym razem będzie to protest ażeby półki w dyskoncie w STRZELNIE były po prawej stronie a nie jak jest w Mogilnie -po lewej. pozdrawiam wszystkich złośliwych złośliwców tak z jednej jak i z drugiej strony .

 » Gdzie się leczymy (mieszkaniec | 17-03-2017, 21:21:13)

Zastanawiam się dlaczego starosta leczył swą mamę na oddziale wewnętrznym w szpitalu w Strzelnie a nie w Mogilnie. Chyba nie ma zaufania do szpitala w Mogilnie.

 » s (ss | 17-03-2017, 19:12:55)

Dlatego bez obrazy i z szacunkiem,ale nauczyciele nie powinni byc radnymi!!!Bo nie moga stanac w obronie obywatela przeciw swojemu pracodawcy.

 » do S (Rama | 17-03-2017, 12:41:48)

Był taki jeden nauczyciel w Strzelnie LO podległy starostwu który próbował się wychylić szybko pokazali mu jego miejsce i zastraszyli pozostałych.

 » szpital (heniu | 17-03-2017, 11:57:10)

KULĄ U NOGI TO JEST MOGILNO I BEZROBOCIE MAMY WIĘKSZE BO URZĄD PRACY JEST PO TO ŻEBY ZNAJOMI MIELI KORZYŚĆ I NIE MÓWCIE ŻE TAK NIE JEST -W MOGILNIE POWINNI ZLIKWIDOWAĆ URZĄD PRACY BO TAM TO TYLKO SĄ PO TO ŻEBY WEZWAĆ I PYTAĆ --A CZY ZAŁATWIŁ/A PAN/I PRACĘ JUŻ SOBIE TO PO TO ONI TAM SIEDZĄ NO WYBACZCIĘ ALE TO CYRK NA KÓŁKACH A NIE BIURO PRACY

 » RADNI SĄ BEZRADNI I ZALEŻNI... (WYBORCA | 17-03-2017, 11:49:18)

Całe społeczeństwo musi stanąć w obronie SZPITALA W STRZELNIE ! Radni - nauczyciele gminni i powiatowi nie są w stanie otwarcie stanąć w obronie naszego szpitala ze względu na swoją zależność służbową czy to gminną czy powiatową . W tym konkretnym temacie NIE MOŻEMY MIEĆ DO NICH ŻADNEGO ZAUFANIA ! Przez lata dla swych osobistych, zawodowych "korzyści" byli posłusznie rozgrywani przez swoich mocodawców służbowych jak również przez dominujące od wielu kadencji jaśnie nam panujący PSL-ZSL. STRZELNO MUSI POSTAWIĆ SPRAWĘ JASNO ,TWARDO I OSTATECZNIE -ALBO SZPITAL BĘDZIE W STRZELNIE ALBO REZYGNUJEMY Z PRZYNALEZNOŚCI I CIĄGŁEGO SZANTAŻU W POWIECIE MOGILNO! Taki warunek musi postawić SPOŁECZEŃSTWO-WYBORCY CAŁEJ GMINY STRZELNO !!!Dość niePODLEGŁOŚCI mogileńskiej!!!!

 » Szpital (Cmg | 16-03-2017, 19:25:04)

Gmach Szpitalny w Strzelnie jest okazały, tylko remont i sprzęt i jest szpital z prawdziwego zdarzenia.

 » s (s | 16-03-2017, 19:24:50)

Niech Radni ze Strzelna stana w obronie szpitala w Strzelnie,ale nikt nie bedzie sie wychylał bo sami nauczyciele bojacy sie miejsce pracy,ktorym rzadzi Pan Starosta.

 » szpitale (hejka | 16-03-2017, 19:03:55)

przetarg zrobić na wyburzenie obu placówek wesołe miasteczko z misiem yogi i burdelem dla dorosłych pobudować a chłopcy z psl przetną wstege i zarobią

 » ZLIKWIDOWAĆ POWIACIK (WYBORCA | 16-03-2017, 16:46:32)

Tylko takie działanie rozwiąże niekończące się problemy tzw. powiatowej (pożal się Boże)służby zdrowia .Problem rozwiąże się sam a żyjące dzięki niemu powiatowe elyty polityczno-biurokratyczne przestaną żyć na rachunek PODATNIKA!

 » ZDROWIE (mieszkaniec | 16-03-2017, 15:52:29)

LUDZIE OPAMIĘTAJCIE SIĘ Z TĄ NIENAWIŚCIĄ MOGILNA DO STRZELNA I NA ODWRÓT - WSZYSCY MIESZKAŃCY POWIATU ZASŁUGUJĄ NA SŁUŻBĘ ZDROWIA Z PRAWDZIWEGO ZDARZENIA - TYLKO TRZEBA CHCIEĆ.

 » Do nonkonformisty (REHOT | 16-03-2017, 14:32:55)

Widzisz Przemo! Ciebie nie wybrali a Ty byś wszystkim dogodził! Gwiazdkę z nieba społeczeństwu dał a ono takie paskudne i Ciebie nie wybrało! A teraz musisz się pałętać i produkować po forach dyskusyjnych! Jakiś Ty niedoceniony!

 » Szpital (Rudy | 16-03-2017, 14:20:26)

Jak czytam niektóre komentarze to wnioskuję że szpital powiatowy powiatu inowroclawskiego powinien być conajmniej w zlotnikach kuj lub gniewkowie gdyż tam jest lepsza komunikacja do Bydgoszczy lub Torunia a inowroclawianie będą leczyć się w strzelenskim szpitalu gdyż jest dobra komunikacja oraz wysoki poziom usług. Padam na gębę czytajc że Strzelno pójdzie do powiatu inowroclawskiego, po co, co im zaoferujecie, wzrost bezrobocia i kule u nogi.

 » Strzelno traci szpital (Nonkonformista | 16-03-2017, 14:07:06)

Kapitalne stwierdzenia Pana posła Tomasza Latosa, bezlitośnie obnażające post-prawdy Pana starosty Tomasza Barczaka. Więc jednak odległość Strzelna od Inowrocławia, nie jest żadną przeszkodą dla dalszego funkcjonowania czterech oddziałów szpitalnych w Strzelnie (pod tym właśnie pretekstem, miały one zostać przeniesione do Mogilna!). Strzelno starci więc swoje oddziały szpitalne, bo zagłosowało na Ewarysta Matczaka, Krzysztofa Szarzyńskiego, Krzysztofa Mleczko, Dorotę Repulak oraz na PSL! Co dalej z wynikami konsultacji społecznych (z inicjatywy Matczaka i jego zaplecza politycznego!) w sprawie przejścia Strzelna do powiatu inowrocławskiego?!

 » tylko Mogilno! (Okularnik | 16-03-2017, 14:06:05)

ja, co Ty pierd...sz! Co ma wspólnego węzeł komunikacyjny z być albo nie być szpitala w Strzelnie? Przecież jeśli jest wypadek komunikacyjny to i tak karetki wiozą poszkodowanych do Ina. Szpital ma służyć przede wszystkim mieszkańcom powiatu stale tu żyjącym.

 » szpital (ja | 16-03-2017, 12:29:21)

czyli przesłanie posła jest jedno w mogilnie wygasić szpital i zrobić market a w strzelnie rozbudować ponieważ znajduje się przy ważnym węźle komunikacyjnym

 » szpital (23 szpital | 16-03-2017, 11:41:16)

Mogilno chce kase przeznaczona na szpital w Strzelnie zagospodarować u Siebie. Jeśli już trzeba zamknać szpital w Strzelnie to tak żeby pieniądze szły do szpitala w Inowrocławiu tam jest w miare nowoczesny szpital i jest dobre połączenie ze Strzelnem. Już widze jak starszy człowiek jedzie PKS ze Strzelna czy Jezior do Mogilna.

 » na manualnym (Tomcio | 16-03-2017, 08:05:51)

a ja się pytam po co utrzymać szpital w Mogilnie i Strzelnie, najlepiej zamknąć te punkty.

 » szpital w Mogilnie (Felix | 16-03-2017, 08:05:04)

Nie trzeba być wielkim intektualistą aby wyczytać z wypowiedzi Tomasza Latosa, że szpital 4 oddziałowy powinien być w Mogilnie, a w Strzelnie np. geriatria i miejsca pooperacyjne.

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Komisja przeprowadzi kontrolę (0)
 » Zmiany w wodzie i ściekach (0)
 » RIO "grozi palcem" Strzelnu (0)
 » Biegi dla dzieci i dorosłych (0)
 » Dwie gwiazdy na święto pomidora (2)
 » Święto ludowców w Janikowie (3)
 » Rusza czterodniowy festiwal (0)
 » Trójbój lekkoatletyczny (0)
 » Jacek Sasin w Strzelnie (12)
 » Pijany przekroczył prędkość (1)
 » Muzycznie zakończyli Dni Mogilna (6)
 » Jubileuszowe targi w Bielicach (8)
 » PARLIN: Świętowały 50-lecie (0)
 » MOGILNO: Doda na urodziny miasta (26)
 » Zderzyły się i wpadły do rowu (26)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2016