Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Powiat Mogileński - US Mogilno

Paragon kelnerski

2017-08-09 20:51
 

Urząd Skarbowy w Mogilnie ostrzega przed konsekwencjami wydawania tzw. rachunku lub paragonu kelnerskiego zamiast paragonu fiskalnego.

W przypadku świadczenia usług gastronomicznych osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej istnieje obowiązek zaewidencjonowania tych usług na kasie fiskalnej. Kelner obsługujący klienta, dla którego świadczona jest taka usługa, powinien zarejestrować na kasie fiskalnej dokonaną sprzedaż, wydrukować paragon fiskalny oraz wydać go klientowi. Ministerstwo Finansów przypomina, że wydanie paragonu jest obowiązkiem kelnera i nie jest uzależnione od prośby klienta, ani od tego, czy klient podejdzie odebrać paragon – paragon ma być klientowi wręczony, a więc w szczególności przyniesiony do stolika przy którym klient siedzi.

Z obserwacji rynku wynika, że niektórzy podatnicy nie stosują się do tych obowiązków. Zauważalna jest praktyka wydawania klientom tzw. rachunku lub paragonu kelnerskiego, w miejsce paragonu fiskalnego. Rachunek kelnerski może mieć postać dokumentu wypisanego odręcznie, na bloczku oznaczonym np. jako "pokwitowanie wpłaty". Może to być również dokument, który jest zbliżony z wyglądu do paragonu fiskalnego. Nie jest to jednak paragon fiskalny, jeżeli nie pochodzi z wydruku z kasy fiskalnej.

Ministerstwo Finansów ostrzega, że taka praktyka jest niezgodna z przepisami i może rodzić negatywne konsekwencje zarówno dla przedsiębiorcy – właściciela restauracji, jak i dla kierownika zmiany i kelnera, który nie rejestruje transakcji za pomocą kasy fiskalnej. Rachunek lub paragon kelnerski może służyć wyłącznie do rozliczeń pracodawcy z pracownikami, w żaden sposób nie może zastępować paragonu fiskalnego. Jeśli w ślad za paragonem kelnerskim nie zostanie wydany klientowi paragon fiskalny, to znaczy, że transakcja prawdopodobnie nie została zarejestrowana na kasie fiskalnej.

Brak rejestracji transakcji za pomocą kasy fiskalnej oznacza zazwyczaj, że usługa została wykonana w tzw. szarej strefie – a więc podatki nie trafiły do budżetu. Wydanie rachunku lub paragonu kelnerskiego zamiast paragonu fiskalnego świadczyć może o ukrywaniu prawdziwych obrotów przedsiębiorcy.

Dokonanie sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej lub niewydanie paragonu dokumentującego tę sprzedaż wiąże się z odpowiedzialnością karną skarbową. Mandatem karnym nakładana jest kara grzywny za wykroczenia skarbowe w granicach od 200 zł do 4 000 zł. Odpowiedzialność ta może dotykać każdej osoby odpowiedzialnej za ewidencjonowanie transakcji, a więc zarówno właściciela restauracji, kierownika zmiany, jak i kelnera.

Ministerstwo Finansów jest przy tym świadome faktu, że nierzadko kelnerzy są zmuszani przez swoich pracodawców do zaniechania ewidencjonowania transakcji na kasach fiskalnych. Taka praktyka jest szczególnie bulwersująca, ponieważ jej negatywne skutki uderzają najbardziej właśnie w samych kelnerów. Po pierwsze, mandatem karnym będzie ukarany zazwyczaj właśnie kelner, który nie spełni obowiązku zaewidencjonowania transakcji na kasie fiskalnej i który zostanie przyłapany na tym procederze przez kontrolującego. Po drugie, ukrywanie przychodów poprzez omijanie ewidencjonowania na kasach fiskalnych, wypycha pracowników restauracji z legalnego rynku pracy. Jeżeli bowiem nieuczciwy właściciel restauracji ukrywa swoje przychody, to musi on również ukrywać swoje koszty – nie może w swoich księgach wykazywać kosztów np. pensji, czy składek ZUS kelnerów, ponieważ koszty te nie miałyby pokrycia w ujawnianych przychodach. Szybko okazałoby się, że restauracja jest trwale nierentowna, według ksiąg, a mimo to funkcjonuje w rzeczywistości. Nieuczciwy właściciel restauracji nie będzie zatem zatrudniał legalnie, tylko będzie oferował pracę "na czarno", bez umowy o pracę, bez opłacania składek ZUS.

Ministerstwo Finansów apeluje zatem do podatników, jak i do ich pracowników, o zaprzestanie tego rodzaju praktyk. Ministerstwo Finansów ostrzega przy tym, że branża gastronomiczna jest zidentyfikowana przez organy podatkowe, jako branża o jednym z najwyższych stopni ryzyka działalności w szarej strefie i prawdopodobieństwo kontroli prawidłowości fiskalizacji obrotu w tej branży jest bardzo duże. (US Mogilno)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [12]» dodaj komentarz   

 » Przez takich jak Wy Jareckich, Młodych itp. , ten kraj zawsze będzie zacofany (..... | 14-08-2017, 10:48:40)

Jakim trzeba być głupcem, aby nie rozumieć, że nie płacenie podatków niszczy kraj! Ale trzeba być kompletnym idiotą aby podziwiać i dawać za przykład "gości" którzy nie płacą podatków a tym samym najzwyczajniej okradają nas wszystkich. Dlatego jest jak jest.

 » BIEDA (JARECKI | 13-08-2017, 14:50:23)

HEJ DLACZEGO OBRAŻASZ TEGO MŁODEGO JAK ON PISZE PRAWDĘ ,BO WSZYSCY MŁODZI DALI NOGE ZA GRANICĘ I DZIĘKI TEMU WIELU Z NAS MA CO JEŚĆ BO DZIECI PRZYSYŁAJĄ A TAK TO TEN KOCHANY KRAJ JUŻ DAWNO BY NAS WSZYSTKICH WYKOŃCZYŁ I NIE OBRAŻAJ INNYCH TYLKO DLATEGO ŻE TY MASZ KASĘ-ZNASZ PRZYSŁOWIE ŻE DZISIAJ JESTEŚ NS WOZIE A JU8TRO POD WOZEM I ZANIM KOGOŚ OBRAZISZ TO POMYŚL

 » Do Mlody (Stary | 10-08-2017, 15:50:32)

Mlody, jak ci Polska nie pasuje, to spie...... za granice, zobaczysz jakie tu mamy miody...Pamietaj jedno. Jest taka stara jak swiat zasda: "nie chcesz dobrowolnie placic podatku na rzecz swojego kraju, to bagnetem bedziesz zmuszony do placenia podatku-haraczu na rzecz obcego panstwa" Pozdrawiam z raju podatkowego.

 » TV (max | 10-08-2017, 14:54:57)

ostatnio włączyłem sobie wiadomości TVPiS i Dziennik z Korei Północnej, różnice jedynie w języku....

 » Do miśka (Mlody | 10-08-2017, 13:43:43)

Polska jest biedna przez oszustów?chyba dzisiaj miałeś zatwardzenie! W sejmie mają astronomiczne wynagrodzenia a na ludzi nawet takich jak ty misiu Yogi nasrają! Byle się dostać do koryta!emerytury-kurde facet ogarnij za 20lat uczciwej pracy 600zł i wmawiaj tutaj każdemu że to wina prac wykonywanych na czarno. Każdy wyjeżdża za granicę bo tam lepsze warunki płac są oraz lepiej tam starość spędzić i tam odbierać emeryturę.oglądaj Polacy w świecie to każdy chętny do powrotu do kraju jest jak ksiądz w Pl do udzielania bezpłatnego chrztu dzieciom. A co do abonamentu rt to przecież każdy płaci około 70zł lub więcej za cyfrową tv ! I po cholerę za nic tym złodzieją płacić!? . Może kiedyś wprowadzą podatek od powietrza którym oddychasz a ty i chyba tylko ty misiu jakiś tam będziesz ich popierał i płacił ciągle za coś nowego.

 » Do Hanula (Aeiou | 10-08-2017, 10:23:49)

A dlaczego ludzie maja byc zmuszani do placenia na publiczne media? W czasach gdzie w kablowkach jest po 200 kanalow ilu ludzi ogląda np wiadomości prowadzone przez ta staruszkę z 3 podbrodkami?? Tam nie ma co ogladac.. Chyba ze wiecznie o tym Smoleńsku...

 » to dopiero jest problem (Hanula | 10-08-2017, 08:52:34)

Tyle już było rządów, a nikt nie potrafi rozwiązać problemu z płatnością abonamentu rtv. To z pewnością przerasta możliwości pana premiera Morawieckiego i paru innych. 80% nie płaci tego "podatku" i nikt z US ich nie ściga, ale ci z pozostałych 20% jak nie zapłacą za rok-dwa to komornik wejdzie im na pensje. A co to za problem doliczyć do każdego gospodarstwa domowego np. 10 zł/miesiąc do rachunku za prąd?

 » Do Młodego (Aga | 10-08-2017, 08:13:31)

Zgadzam się z Tobą w 100% !

 » szara strefa (misiek | 10-08-2017, 07:58:54)

Donosić na oszustów do US.To właśnie dlatego Polska jest biedna,bo mali spryciarze się bogacą.Ci co pracują "na czarno" na starość będą jedli "kit z okna" bo zabraknie stażu pracy i nie będzie emerytury.

 » precz ze skarbówka (xyz | 09-08-2017, 22:52:13)

skarbówka to jest najgorsze co może być i ludzie tam pracujący są bez serca. Tylko z biednych ludzi by doili i doili i tak cały czas.

 » Artykuł (Neron z Mogilna | 09-08-2017, 22:34:41)

pisany na zamówienie pewnego urzędu w Mogilnie.

 » HAH paragon kpina (Młody | 09-08-2017, 21:32:58)

Witam. A po co ostrzegacie jak w PL pracuje co 5ty na czarno i też rozliczenia nie trafiają do budżetu państwa czyli tych największych złodziei!!! I dobrze ,że się tak dzieje państwo niech traci bo ludzie i tak nie są bogatsi bo państwo im nic nie da tylko US potrafi ścigać za 1zł zalegającego podatku! sam chętnie przyjmowałbym ten kelnerski rachunek!. A na polskie panstwo i tych złodziei nasrać!!! . BDB ,że się tak dzieje! jestem za!!! Bieda w PL i ludzie uciekają za granicę żeby w miesiać móc kupić i telewizor za gotówkę oraz auto lepsze a w PL bez kredytu lub kilku lat odkładania nic nie można osiągnać ( mowa tutaj o normalnych młodych ludziach,którzy po szkole nie mają niestety pracy i godnej płacy od państwa ) więc po co być uczciwym?! i do tego z budżetem? budżet i tak nic za swoje nie zrobi tylko za NASZE!!!! a w budżecie napchają się panowie na wysokich stanowiskach dając diety sobie oraz astronomiczne wynagrodzenia za ...właśnie za co? :)

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Wicepremier przyjedzie do Mogilna (0)
 » Pożar w Proszyskach (0)
 » KWIECISZEWO: Pożar motocykla (0)
 » Dachowanie na DW 255 (0)
 » Wandale zniszczyli kwiaty (12)
 » SĘDOWO: Piknik z rycerzami (6)
 » Propagowali życie bez uzależnień (1)
 » Butelką w twarz koleżanki (43)
 » Zderzenie w Bystrzycy (8)
 » Niefortunne sformułowanie powodem hejtu (46)
 » Pierwsza taka placówka w powiecie (18)
 » Inicjatywy lokalne wybrane (5)
 » DĄBROWA: Mural gotowy (13)
 » Sukces mogileńskich muzyków (5)
 » O uzależnieniach w Żabienku (1)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2016   

Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności i cookies. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym Użytkownikom.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie CMG Media z siedzibą w Stawiskach 23c (88-300 Mogilno) (dalej "CMG Media") oraz nasi Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z Portalu wraz z funkcjonalnościami na nim udostępnianym, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Partnerów.

- realizacji postanowień zawartych w ramach umowy sprzedaży reklamy (m.in. banerowej, artykułu

sponsorowanego);

- obsługi zgłoszeń, które do nas kierujesz (np. przez formularz kontaktowy, e-mail);

- umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z Portalu, w tym dokonywania

transakcji płatniczych w ramach serwisu ogloszenia.cmg24.pl przy zakupie ogłoszeń;

- komentowania artykułów, wydarzeń, zdjęć, filmów;

- dodania ogłoszenia na stronach serwisu ogloszenia.cmg24.pl;

- monitorowania Twojej aktywności oraz wszystkich innych użytkowników, obejmującej Twoją aktywnością

na Portalu poprzez przeprowadzanie badań i analiz, aby badać funkcjonalność Portalu i wprowadzać udogodnienia;

- prowadzenia analiz statystycznych;

- prowadzenie postępowań sądowych;

- przechowywanie danych dla celów archiwizacyjnych;

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dane mogą zostać przekazane w następujących przypadkach:

- Twoje dane osobowe udostępniamy podmiotom wspierającym nas w świadczeniu usług płatniczych,

usług związanych z przechowywaniem, łączeniem i analizowaniem danych

- Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione na wniosek organów ścigania m.in. Policji i Prokuratury

- Ze względu na konieczność blokowania działania robotów internetowych na stronach Portalu, stosujemy

mechanizm Google reCAPTCHA do sporadycznego badania, czy zachowania naszych użytkowników nie noszą

znamion zachowań robotów. W takiej sytuacji możemy ujawnić Google LLC Twój adres IP

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz również wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Znajdziesz tam informacje jak to uczynić.

Klikając przycisk "Akceptuję" lub zamykając okno (Zmiana polityki prywatności) za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez CMG Media oraz naszych Partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Portalu przez CMG Media i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w Polityce prywatności i ciasteczek.

NIE TERAZZGADZAM SIĘ