Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Mogilno - Społeczeństwo

Żabno boi się wzmożonego ruchu

2017-10-18 21:59
 

Mieszkańcy Żabna są przeciwni budowie drugiego etapu obwodnicy Mogilna, która zwiększyłaby ruch przez ich miejscowość.

Radna Rady Miejskiej w Mogilnie, Barbara Lech apelował podczas komisji o rozpatrzenie zmiany kierunku budowy drugiego etapu obwodnicy Mogilna. Jak zaznaczała, mieszkańcy są przeciwni uciążliwemu ruchowi samochodów ciężarowych przed ich domami.

- Czy jest jeszcze jakieś światełko w tunelu, żeby za takie same pieniądze lub mniejsze można poszerzyć drogę powiatową od ronda na Świerkówiec do krzyżówki i wpiąć się pod ulicę krajowej "15-stki"? Tereny te przez obwodnicę, te bagna są podmokłe. Mamy doświadczenia jak był budowany Jamał Europa to były trzy razy większe koszty. Cały ruch będzie skierowany przez centrum Żabna, domy są blisko jezdni, pękają. Mieszkańcy będą mieli pod oknami samochody ciężarowe. Ruch się zwiększy, będzie totalna katastrofa. Mieszkańcy Żabna będą mieli w prezencie od nas więcej hałasu, brak bezpieczeństwa i z tym problemem zostaną na zawsze. Jak to ma się do polepszenia życia? Obwodnice przeważnie są omijające centrum wsi. U nas jest odwrotnie. Proszę pana burmistrza w imieniu mieszkańców o przemyślenie zmiany budowy tej obwodnicy, bo ich dobro powinno być priorytetem - mówiła radna Barbara Lech.

Jak się dowiadujemy, w chwili obecnej wśród mieszkańców Żabna zbierane są podpisy pod pismem adresowanym do Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Oprócz tego osoby tam zamieszkujące nie wykluczają poproszenia o interwencję telewizji.

- My jako mieszkańcy zbieramy podpisy, piszemy w tej chwili prośbę do pana marszałka o zmianę kierunku obwodnicy, bo mieszkańcy nie wyobrażają sobie tam mieszkać, bo fundujemy im gehennę. Jeżeli to nie pomoże, nawet zaprosimy telewizję. Mieszkańcy są zbulwersowani, bo w tej chwili jest droga w fatalnym stanie, jeszcze jak się ruch zwiększy, tam się nie da po prostu mieszkać. Postawmy się w ich sytuacji - zaznaczała radna Lech.

Burmistrz Mogilna podkreśla, że już w trakcie trwających rozmów w 2007 roku, ustalono z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, że obwodnica zostanie przejęta przez województwo, gdy będzie ona łączyć obecną DW 254. Tym samym ulice w centrum miasta przeszłyby pod zarządzanie gminy Mogilno.

- Gdyby nie byłaby budowana obwodnica, to i tak cały ruch byłby skierowany przez centrum Żabna. Cały czas ta droga wojewódzka jest w ten sposób wytyczona. Przez Żabno cały czas ten ruch był, jest. Według założeń miała to być obwodnica tylko Mogilna. Tak samo jak macie obwodnicę Inowrocławia - rządowa inwestycja. To jest inwestycja samorządowa (...) Gdzieś te koszty są też liczne. Nie jest nic robione, tak było ustalone to 8 lat temu. Zawsze pokazywano obwodnicę Mogilna. Jeżeli nie zostanie wybudowana druga część obwodnicy Mogilna, to i tak będzie wyremontowana ta droga wojewódzka. Samochody będą jeździły prze centrum miasta i przez Żabno. To nie ma znaczenia. Droga wojewódzka ma być wyremontowana aż do Wylatowa. Urząd Marszałkowski nie dołoży żadnych pieniędzy do drogi nie swojej. Oni chcą zrobić drogę wojewódzką, która by miała nowy ślad. Wtedy powstanie droga wojewódzka, kiedy będzie się zaczynała w miejscu drogi wojewódzkiej, a kończyła na drodze wojewódzkiej. Innej możliwości nie ma. To są uzgodnienia sprzed 10-ciu lat (...) Nie ma możliwości, żeby województwo przejęło drogę powiatową do krzyżówki, bo co teraz z tą drogą na Żabno? Kto przejmie tą drogę? Dochodzimy do pewnego sztucznego problemu. To nie są inwestycje rządowe, gdzie można mieć olbrzymi budżet i wybudować drogę po nowym śladzie do drogi krajowej. Założeniem była zmiana właściciela w centrum miasta. Właścicielem miała stać się gmina. My to chcemy zrealizować. Nadarza się szansa, to będzie realizowana inwestycja z budżetu samorządu, a nie gminy. Nie widzę problemu - mówił burmistrz Mogilna, Leszek Duszyński.

Leszek Duszyński poinformował radną Barbarę Lech, że zarząd województwa zapewnił, że ma wyremontować drogę biegnącą przez Żabno i wybudować tam chodnik, które poprawią bezpieczeństwo mieszkańców. Jednak do tej pory nie przedstawiono żadnych konkretnych projektów tego przedsięwzięcia.

- Nie widzieliśmy jeszcze projektu. Pani radna, będzie nowa nawierzchnia, do Wylatowa ma być też chodnik, który też poprawi bezpieczeństwo. To jest też plus dla mieszkańców. To jest taki strach na wyrost - zaznaczał burmistrz Duszyński.

Włodarza gminy Mogilno dziwi fakt, że mieszkańcy podważają pomysł budowy drugiego etapu obwodnicy, który według niego jest "skokiem cywilizacyjnym".

- Jeżeli ktoś chce wybudować tą drogę, to tylko przyklasnąć, tylko się cieszyć, że kolejna droga będzie. My jesteśmy dziwną gminą, że podważamy tą inwestycję. Powinniśmy się cieszyć z tego (...) To jest dla mnie skok cywilizacyjny (...) Można by mieć do mnie pretensje, gdybym zaniechał starań o drugą cześć budowy obwodnicy, ale że to finalizujemy są jeszcze jakieś zarzuty, to tego nie rozumiem - tłumaczył Leszek Duszyński.

Pomimo zapewnień ze strony burmistrza, radna poprosiła o spotkanie włodarza gminy z mieszkańcami Żabna.

- Proponuję zrobić spotkanie z mieszkańcami i niech pan burmistrz ich przekona i wytłumaczy - apelowała Barbara Lech. (AS)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [23]» dodaj komentarz   

 » nieprzemyślana decyszja (mieszkaniec | 03-11-2017, 15:39:46)

śmieszne "Skok cywilizacyjny" Obwodnica miasta do wsi ! Gratulacje dla tak kreatywnego pomysłu , dla czego nie puścić obwodnicy miasta do krajówki ? Jeśli burmistrz rzeczywiście podejmie decyzje o poprowadzeniu obwodnicy do Żabna niech liczy się z konsekwencjami które w przyszłości mogą być spowodowane przez tragedie do których może doprowadzić jego nieprzemyślany plan skoku cywilizacyjnego. Chciało by przytoczyć się przykład nieprzemyślanej decyzji podczas budowy pierwszego etapu obwodnicy mianowicie chodzi o zrobienie kolizyjnego skrzyżowania na wylotówce z Mogilna . I mam takie odczucie że nie tylko ja zastanawiam się dla czego nie powstało tam rondo... ?

 » w zapewnienia nie wierzę i tyle! (Regina | 23-10-2017, 12:27:52)

Może ktoś w końcu wyjaśni nam, czy II etap obwodnicy będzie pomiędzy rondem na Świerkówcu i figurą przed wjazdem na wiadukt w Żabnie? Czy też dalej aż do Wylatowa, bo burmistrz Duszyński mówi, że przez naszą miejscowość Żabno będzie wyremontowana droga aż do drogi krajowej nr 15 i w dodatku będzie pobudowany przez województwo chodnik przez wieś. Ale ja w to nie wierzę, bo jak zwykle nasz burmistrz nic nie ma "na papierze" tylko "w zapewnieniach" a to dużo, dużo za mało panie Leszku. Boję się, że Mogilno i nasza gmina zostanie wyportkowana i będziemy musieli kiedyś ponieść potężne nakłady na kapitalny remont obecnej drogi wojewódzkiej z Wiecanowa poprzez Mogilno aż do Wylatowa. Ładny prezent (kukułcze jajo) zostawia burmistrz Duszyński swojemu następcy. Pogratulować.

 » ? (DO DEK | 22-10-2017, 11:48:28)

Dek a Ty co robisz dla gminy? No bo skoro wszyscy powinni robić za darmo, to rozumiem, że Ty się wykazujesz. Pochwal się!

 » do strzelnioka. (mieszkaniec Sójczego | 21-10-2017, 22:54:33)

100 % racji, ale trzeba dodać, że ten co tak się wszędzie w...la, niewiele wie.

 » do Strzelnioka (Łyli | 21-10-2017, 17:41:21)

wszyscy w Strzelnie i Mogilnie narzekają na swoich burmistrzów, a jak przyjdzie do głosowania za rok, to znowu ich wybiorą! Jestem za dwukadencyjnością. To jedyne rozwiązanie problemu i jeśli PiS to wprowadzi, to tylko tym zdobędzie u mnie plus.

 » macie gorzej. (strzelniok | 20-10-2017, 17:07:53)

My w Strzelnie mamy skansen, brud, smród i Matczaka, ale Wy drodzy bracia mogilniacy macie jeszcze gorzej, bo do tego co mamy my, dołożyć trzeba Barczka, Duszyńskiego, Gotowałę i wp.... się Wam do wszystkiego Kurzawę.

 » a kto się nie boi ruchu (Zenon | 20-10-2017, 16:07:22)

mieszkając na ulicy Padniewskiej, chciałbym np. aby cały ruch samochodów ciężarowych skierowany był ulicą Przemysłową, zgodnie z jej nazwą :) mury pękają wszędzie!!!

 » mam tylko nadzieję, że (Observer | 20-10-2017, 14:27:19)

II etap budowy obwodnicy nie będzie droższy niż zakładane 17 mln zł i że nie będzie on tak spier... jak jego starszy brat: brak oświetlenia zjazdu-połączenia w Wiecanowie i na skrzyżowaniu z ul. Niezłomnych, brak ronda na tym ostatnim skrzyżowaniu, brak ścieżki rowerowej równoległej do obwodnicy. Mam także nadzieję, że Rondo im. Gen. Dowbor-Muśnickiego na Świerkówcu zostanie przy okazji poprawione a jego krawędzie zewnętrzne zabezpieczone ciosami kamiennego bruku. No i że to rondo będzie miało w końcu ładniejszą architekturę zieleni, a nie ... pastwisko do owiec.

 » obwodnica (SRD | 20-10-2017, 11:17:28)

czegos nie rozumiem ...Strzelno 'walczy'aby byla obwodnica,a Zabno jej nie chce?chore poprostu chore!budowac i juz!!!!

 » do "Z domu" (DEK | 20-10-2017, 11:04:39)

wszystkich w UM powinno sie wymienic bo zaden darmozjad nie robi nic dla innych i miasta gminy powiatu tlko kase do siebie ciagnie

 » chodnik (żabka | 19-10-2017, 20:09:46)

Nie trzeba byc znawca budownictwa aby wiedziec jak wyglada bezpiecznadroga.Niech ktos odpowie czy w planach budowy jest chodnik.Ruch i tak bedzie taki sam jak kolwiek ta droga bedzie sie nazywac.I tak caly przemysl mogilenski jest na ulicy padniewskiej,tutaj sa jedynie markety.Wlasnie na tej drodze sa tiry zaopatrujace te sklepy.

 » ;) (Tarzan | 19-10-2017, 19:05:53)

Panie Burmistrzu trzymam kciuki. Nie warto przejmować się komentarzami anonimowych znawców drogownictwa;)

 » skok (lok | 19-10-2017, 18:59:58)

Skokiem mozna nazwac droge ktora jest szeroka,ma zatoczki dla autobusow,chodnik,sciezke dla rowerzystow,oswietlenie,ograniczenie predkosci.Tego sie oczekuje to jest skok w cywilizacje.A tego wszystkiego raczej brakuje w planach budowy.Teraz wyglada to tak,piesi uciekaja w pole przed tirami pedzacymi 60 km/h,choc jest ograniczenie do 40.Jesli mamy sie cieszyc z wyremontowanej drogi ktora nic nie zmieni to jak tu sie cieszyc.

 » Z domu (Do dek | 19-10-2017, 18:03:22)

Ja nie widzę innych normalnych. A Tobie radzę wyhamować emocje. U nas akurat inni się chwalili,że wygrana w kieszeni. I co?

 » Obwodnica. (Astron | 19-10-2017, 17:32:03)

Obwodnicą nikt nie jeździ ale jak się jedzie to jest strach że na skrzyżowaniach jakiś Dziadzia wyjedzie. Zasponsorujcie po dwie lampy na skrzyżowaniach bo nawet zjazdów nie widać a zimą to dopiero będzie kupa aut w rowach. Pomyślcie o bezpieczeństwie.

 » skok cywilizacji (DEK | 19-10-2017, 09:57:53)

skokiem cywilizacyjnym bedzie jak zmieni sie burmistrz!!!!!!!!!!!!! Ile jeszcze bedziemy czekac zeby ktos normalny zaczal wladac miastem/gmina/powiatem. Panie Duszyński kończ Waść wstydu oszczędź

 » Żabno i obwodnica (UPS | 19-10-2017, 08:15:37)

Po co tyle hałasu.Podobno obwodnicą nikt nie jeździ, to i przez Żabno nie pojedzie.Sami nie wiecie co piszecie.

 » obwodnica (kierowca | 19-10-2017, 07:34:12)

Bez obaw obwodnicą mało kto jedzie - większy ruch jest na ul. Padniewskiej i jakoś nikt się nie przejmuje

 » ... (Olga | 19-10-2017, 07:28:44)

Dopóki nie wyklaruje się jasna sytuacja kto może być realnym kandydatem na burmistrza w przyszłorocznych listopadowych wyborach i mieć szansę powalczyć o zwycięstwo z dotychczasowym, dopóty Leszek Duszyński będzie żył w przeświadczeniu,że nie ma z kim przegrać...podobnie jak mówił były prezydent Bronisław Komorowski...i co??? ... i przegrał... .Lechu trzymaj się !!!

 » droga (anty | 18-10-2017, 23:09:13)

Panie burmistrzu skok cywilizacyjny to będzie jak zostanie naprawiona droga 254 a przynajmniej jej fragment ( od Żabna do skrzyżowania ul.poznańskiej,Witosa wraz z budową ronda na wspomnianym skrzyżowaniu oraz chodnikiem na tej długości).Mega skokiem w cywilizację będzie jeszcze rondo w centrum miasta,remont drogi wraz z budową chodnika do plaży w Wiecanowie a nie wschodnia obwodnica miasta które nie jest miastem tranzytowym a cały przemysł mieści się w jego zachodniej części

 » Żabno czy Mogilno (Piotr | 18-10-2017, 23:07:52)

No bez przesady. Teraz się ktoś obudził, że może jednak coś będzie mu przeszkadzało w obwodnicy. Pies ogonem czy ogon psem?

 » . (AX | 18-10-2017, 23:01:23)

Skok cywilizacyjny Panie burmistrzu będzie gdy pozbędzie się Pan TIR-ów z Centrum Mogilna a pozbędzie się Pan tylko wówczas gdy wybuduje Pan zachodnią obwodnicę, gdyż istne krowy dojne dla budżetu Mogilna są po zachodniej stronie.

 » burmistrz (mogilno | 18-10-2017, 22:13:30)

czas w wyborach wybrać nowego burmistrza

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Święto Niepodległości w Dąbrowie (1)
 » Niepodległościowe świętowanie (0)
 » Świętowali 100 lat Niepodległej (1)
 » 11 listopada w Mogilnie (9)
 » Niepodległościowy turniej (0)
 » WYLATOWO: Święto Niepodległości (10)
 » MOW Bielice dla Niepodległej (0)
 » Przedszkolaki na Dzień Niepodległości (10)
 » Pamiętali o losach ojczyzny (1)
 » Bezpłatne szkolenie językowe (0)
 » Pochód i wieczornica w Strzelnie (12)
 » Zaduszkowy klimat w Chabsku (0)
 » O niepodległości w Bielicach (13)
 » Przedszkolaki dla Niepodległej (3)
 » Robili patriotyczne kotyliony (4)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2016   

Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności i cookies. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym Użytkownikom.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie CMG Media z siedzibą w Stawiskach 23c (88-300 Mogilno) (dalej "CMG Media") oraz nasi Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z Portalu wraz z funkcjonalnościami na nim udostępnianym, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Partnerów.

- realizacji postanowień zawartych w ramach umowy sprzedaży reklamy (m.in. banerowej, artykułu

sponsorowanego);

- obsługi zgłoszeń, które do nas kierujesz (np. przez formularz kontaktowy, e-mail);

- umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z Portalu, w tym dokonywania

transakcji płatniczych w ramach serwisu ogloszenia.cmg24.pl przy zakupie ogłoszeń;

- komentowania artykułów, wydarzeń, zdjęć, filmów;

- dodania ogłoszenia na stronach serwisu ogloszenia.cmg24.pl;

- monitorowania Twojej aktywności oraz wszystkich innych użytkowników, obejmującej Twoją aktywnością

na Portalu poprzez przeprowadzanie badań i analiz, aby badać funkcjonalność Portalu i wprowadzać udogodnienia;

- prowadzenia analiz statystycznych;

- prowadzenie postępowań sądowych;

- przechowywanie danych dla celów archiwizacyjnych;

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dane mogą zostać przekazane w następujących przypadkach:

- Twoje dane osobowe udostępniamy podmiotom wspierającym nas w świadczeniu usług płatniczych,

usług związanych z przechowywaniem, łączeniem i analizowaniem danych

- Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione na wniosek organów ścigania m.in. Policji i Prokuratury

- Ze względu na konieczność blokowania działania robotów internetowych na stronach Portalu, stosujemy

mechanizm Google reCAPTCHA do sporadycznego badania, czy zachowania naszych użytkowników nie noszą

znamion zachowań robotów. W takiej sytuacji możemy ujawnić Google LLC Twój adres IP

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz również wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Znajdziesz tam informacje jak to uczynić.

Klikając przycisk "Akceptuję" lub zamykając okno (Zmiana polityki prywatności) za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez CMG Media oraz naszych Partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Portalu przez CMG Media i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w Polityce prywatności i ciasteczek.

NIE TERAZZGADZAM SIĘ