Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Strzelno - Kultura

Kultywują kujawską tradycję [TV]

2018-02-13 20:40
 

Do Urzędu Miejskiego w Strzelnie zawitały dziś zapustne korowody z kozą na czele.

W ostatni dzień karnawału do Strzelna przybyli przebierańcy z Cienciska i Bożejewic. Jak co roku pojawiła się koza, niedźwiedź, para młoda, śmierć, czy też bocian i kominiarz.

Tego typu tradycje są kultywowane w gminie Strzelno każdego roku. (AS)REKLAMA
 
   » GALERIA ZDJĘĆ [24]

 
   » KOMENTARZE [21]» dodaj komentarz   

 » strzelno (bobek | 25-02-2018, 09:39:40)

O tym upadłym Strzelnie to nawet nie warto pisać to wioska upadłych ludzi i pełna oszustw .CZas tej wioski dobiegł dawno końca i ludzie tutaj tylko wegetują i tak od kilkunastu lat.młodzi jak macie trochę ambicji to uciekajcie gdzie pieprz rośnie ,bo nikt młody i o zdrowym umyśle nie zostaje w tej dziurze no jedynie ci co nie lubią zarabiać pieniędzy ,bo łatwiej w tej upadłej wiosce brać za nic

 » .... (Aeiouy | 20-02-2018, 18:11:02)

Ale żenada i wstyd...

 » GMINA (gosc | 19-02-2018, 16:45:10)

Ten Kiniu to jakiś bezmózgowiec bo takich bzdur to normalny człowiek nie piszę.jestem jednym z tych uczciwych płatników i taki jak ty pod krzakem robiony nie będzie mi mówił co jest dla mnie dobre.człowieku pomyśl tylko że nie wydaje się kasy nie swojej no chyba ty nauczony z czyjegoś wydawać

 » No nie mówiłem (KINIU | 19-02-2018, 14:03:59)

Niektórym ludziom niczego nie wytłumaczysz zawsze będzie im źle i pod górkę.Sami nic nie robią tylko krytykują wszystko im się należy .Pan burmistrz to chyba święty człowiek ma naprawdę wiele cierpliwości ja bym pognał tępych gamoni do roboty złotówki bym im nie dał. Dalsza polemika z wami tępe głowy jest bez sensu .Brak zajęcia i ogólne nieróbstwo to domena ludu strzelińskiego .

 » Co to jest (Morawiecki | 19-02-2018, 09:39:43)

Przyszły jakieś dziwadła do burmistrza...a on w szoku, zamiast poszczuć psami to dał im namiary na kasę gminną????? Trudno....ciekawe ile dostali...mam nadzieję że minimum 500 złotych --- bo leczenie w Polsce kosztuje...he...he...

 » Pogaństwo (kosa | 19-02-2018, 09:31:28)

Rozumiem że Słowianie pamiętają o tradycji i swoich wierzeniach...podkoziołki...świętojanki... Nie piszę dla fanatyków, ale dla ludzi którzy zastanawiają się nad udziałem w podkoziołkach i innych pogańskich zwyczajach, a potem idą do kościoła i są skołowani... Drogi moje, nie są drogami waszymi!!! Uciekajcie od bałwochwalstwa!!!

 » tadziu tadziu (KINIU | 18-02-2018, 13:16:58)

Puknij ty się w ten pusty łeb,myślisz że burmistrz te parę zł.dał z jakiejś inwestycji.Wyobraź sobie jak dasz radę że w każdej gminie jest fundusz na takie tematy.Żal ci du*ę ściska że ty nie dostałeś miał byś na wino a tak smakiem musisz się obejść.Tak na marginesie to z czego ten burmistrz ma brać,jak co drugi w gminie pisze o umorzenie podatku.Powszechnie wiadomo że ludek strzeliński do pracy to ostatni ale za to do mops.to kolejki jak za byłego systemu a z pustego to i Salomon nie naleje.Weź się pacanie do roboty płać uczciwie podatki to i w kasie gminy będzie więcej kasy.Od tradycji to ty się odpie.... bo ona była zanim twoja mama urodziła.Z twojej wypowiedzi wynika że z całym szacunkiem ale chyba zrobiła to na stojąco.

 » Do Hank i kosa (Ja | 17-02-2018, 20:09:26)

(Hank) błaznem jesteś ty a (kosa) jak nie wie co to tradycja to lepiej się nie wypowiadaj. Szacunek dla tych co jeszcze to podtrzymują

 » Do Hank i kosa (Ja | 17-02-2018, 20:09:00)

(Hank) błaznem jesteś ty a (kosa) jak nie wie co to tradycja to lepiej się nie wypowiadaj. Szacunek dla tych co jeszcze to podtrzymują

 » Oj TADZIU TADZIU (KINIU | 17-02-2018, 18:35:32)

Posłuchaj no pacanie jeden sam wez się do uczciwej roboty ,bo widzę że ty z tych wiecznie nie zadowolonych.Burmistrz zrobił błąd ale nie tylko on jest to grzech większości rządzących dawanie kasy za nic chodzi mi o zapomogi itd..Mógł zagnać do roboty a nie dawać kasę,a teraz ma co ma.Najłatwiej jest krytykować a samemu nic nie robić tylko narzekać .Pomyślałeś skąd burmistrz ma wziąć jak tu co drugi pisze o umorzenie podatku k... ludek strzeliński do roboty ostatni ale po kasę to kolejka że głowa mała.Zazdrościsz chłopakom tych paru groszy jak byś ty dostał miał byś na wino ale trudno obejdziesz się smakiem.Co ty ośla łąko myślisz że burmistrz dał z kasy na drogi czy z innej inwestycji.W każdej gminie jest pula kasy na takie okazje.Kultywowanie tej pięknej tradycji było na długo zanim mama cię urodziła a z twojej wypowiedzi wynika że z całym szacunkiem zrobiła to na stojąco .

 » koza (aaaaaaaa | 16-02-2018, 21:37:10)

kolego tylko nie blaza licz się ze słowami to ze do ciebie nie ma tradycji to już trudno alle inni tradycje szanują i obchodzą i tak jest od wielu lat w gminie strzelno i będzie tak długo jak to możliwe i o tym pamiętaj cwaniaku

 » Koza (tadziu | 16-02-2018, 19:26:24)

Panie Burmistrzu niech pan łaskawie odpowie ludziom którzy pana wybrali -dlaczego nie dał pan pieniędzy tym błaznom z własnej kieszeni tylko kazał pan żeby poszli do kasy bo tam dostaną pieniążki i problem właśnie tkwi w tym że wydawać pieniążki na byle co pan potrafi,a mianowicie nazatrudniał pan ludzi którzy całymi dniami ledwo pociągną miotłę za sobą-wytykać pana rozrzutność można długo ale chyba łatwiej powiedzieć -DZIĘKUJEMY PANU ZA TE BEZOWOCNE LATA RZĄDÓW I NIECH PAN MIŁO SPĘDZA CZAS NA EMERYTURZE.

 » pogaństwo (KINIU | 16-02-2018, 17:29:26)

Myślę człowieczku że nie masz bladego pojęcia o czym piszesz.Wielki syn naszej ziemi ks.kard.Józef Glemp wiele razy ciepło się wypowiadał o naszej Kujawskiej tradycji w taki sam sposób wypowiadał się też Kazimierz Łabiński OMI.a to ludzie którym ty gostek do pięt nie dorastasz .Więc powstrzymaj się misiek od tych wypocin.Z twojej wypowiedzi wynika że jesteś gorącym zwolennikiem tego złodzieja z Torunia co to pod przykrywką naszej świętej wiary wyłudza kasę od ciemnego ludu.

 » głupota (HANK | 16-02-2018, 16:25:22)

Na głupoty PAN BURMISTRZ wydaje państwowe pieniądze -Panie Burmistrzu trochę ogłady bo to nie wypada robić z Urzędu cyrku i jeszcze płacić tym błaznom

 » Pogaństwo (kosa | 16-02-2018, 11:53:42)

Co to jest ten podkoziołek? Pogańskie zwyczaje.... Nazbieraliście sobie tradycji ludzkich, a słowa Bożego nie przestrzegacie!!!!

 » Podkoziolek (Koza | 15-02-2018, 15:11:57)

Podkoziolek to cos pięknego wielka tradycja chodziłem w kozie w ciencisku kilka lat szkod ze jest już trochę mało chętnych do tej tradycji i nie ma juz tego co kiedyś stoje tez trochę stare nie ma kto się zajac tym odswiezeniem żeby to jakos wygladalo kolorowo inacze a nie co roku to sam ale może ktoś to weznie w swoje rece i odbuduje to tak żeby miało rece i nogi na pewno było by lepiej ale brawa dla organizatorow ze to podtrzymują i zalozyciel tej kozy na pewno jest tam do góry dumny z was ze ta tradycje podtrzymujecie.

 » Bożejewice (koza | 15-02-2018, 14:14:42)

Fajnie że kultywujecie tradycję naszych dziadków i ojców.Dziś w dobie internetu fajnie było by zobaczyć moją kochaną kozę gdzieś na you tube albo gdzieś. W ten sposób też można propagować stare kujawskie zwyczaje i własną małą ojczyznę.

 » stara tradycja (koza | 14-02-2018, 18:05:18)

Kujawska tradycja chodzenia z kozą jest pewnie tak stara jak one same.Dobre kilkanaście lat temu sam brałem udział w kultywowaniu tej tradycji. Święto całej wsi i nie tylko,okazja do super zabawy wspomnień starszych mieszkańców jak to dawniej bywało.Muszę nadmienić że koza w Bożejewicach chodziła także w czsie wojny.Dobrze że są młodzi ludzie chcący kultywować tą tradycję ale mi się wydaje że ludzie z Boożejewic tę tradycję mają we krwi.Próbowałem kiedyś przenieść i zaszczepić naszą tradycję bliżej Pałuk nie udało się.Myślę żeby czuć tą tradycję trzeba być z tond trzeba mieć w żyłach kujawską krew.

 » koza (KINIU | 14-02-2018, 11:38:27)

Ten prastary obrzęd to część naszej Kujawskiej tożsamości to nasze wielkie dziedzictwo które winniśmy pielęgnować.Jak długo będą ludzie dla których tradycja to rzecz święta tak długo nasza tradycja nie zaginie.Nie wyobrażam sobie tego ostatniego dnia karnawału bez kolorowego orszaku strzelania z batów i tradycyjnego podkoziołka .

 » koza (KINIU | 14-02-2018, 11:38:27)

Ten prastary obrzęd to część naszej Kujawskiej tożsamości to nasze wielkie dziedzictwo które winniśmy pielęgnować.Jak długo będą ludzie dla których tradycja to rzecz święta tak długo nasza tradycja nie zaginie.Nie wyobrażam sobie tego ostatniego dnia karnawału bez kolorowego orszaku strzelania z batów i tradycyjnego podkoziołka .

 » brawo (Gębiczanin | 14-02-2018, 06:39:07)

Naród bez historii i kultywowania tradycji po prostu powoli staje się nikim. Wielki ukłon dla kóz z Bożejewic i Cienciska.

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Rusza czterodniowy festiwal (0)
 » Trójbój lekkoatletyczny (0)
 » Jacek Sasin w Strzelnie (3)
 » Pijany przekroczył prędkość (1)
 » Muzycznie zakończyli Dni Mogilna (6)
 » Jubileuszowe targi w Bielicach (8)
 » PARLIN: Świętowały 50-lecie (0)
 » MOGILNO: Doda na urodziny miasta (26)
 » Zderzyły się i wpadły do rowu (25)
 » Świętowali z gośćmi z zagranicy (34)
 » Dziecięce świętowanie w parku (3)
 » MOGILNO: Okolicznościowa sesja (3)
 » Zmiany i nowe inwestycje (15)
 » DĄBROWA: Posadzą "Dąb Stulecia" (4)
 » Wykład połączony z wystawą (1)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2016