Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Mogilno - Społeczeństwo

Komisja przeprowadzi kontrolę

2018-05-24 00:39
 

Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej w Mogilnie przeprowadzi kontrolę w zakresie dokonywanych przeniesień planu wydatków budżetowych przez burmistrza Leszka Duszyńskiego.

Kontrola ma związek z dokonaniem przeniesienia planu wydatków budżetowych przez włodarza gminy, który stosownym zarządzeniem zdecydował o dołożeniu ponad pół miliona złotych do przebudowy kompleksu lekkoatletycznego w Mogilnie.

Część radnych do dnia dzisiejszego nie kryje oburzenia decyzją burmistrza o dołożeniu ponad pół miliona złotych do przebudowy bieżni. Wcześniej zakładano, że z kwoty 1,8 mln zł zostanie odzyskany podatek VAT, tym samym do budżetu trafią dodatkowe środki. W ubiegłym miesiącu radni dowiedzieli się z Biuletynu Informacji Publicznej, że burmistrz jednoosobowo zwiększył tę kwotę do ponad 2,3 mln zł brutto. Włodarz o takim zamiarze nie poinformował wcześniej radnych, choć finansowanie tej inwestycji budziło wiele wątpliwości.

We wtorek, 22 maja odbyła się nadzwyczajna sesja, której tematem było zlecenie przeprowadzenia kontroli w zakresie dokonywanych przeniesień planu wydatków budżetowych, a tym samym zmian w budżecie gminy Mogilno na rok 2018, w dziale 758 – Różne rozliczenia (rezerwa ogólna) oraz w dziale 926 - Kultura fizyczna (dokonywanych zarządzeniami Burmistrza). Sesja była odpowiedzią grupy radnych na złożone pismo w sprawie zlecenia wspomnianej kontroli.

- W związku z potrzebą weryfikacji zasadności zmian w budżecie dokonywanych zarządzeniem Burmistrza, Kluby Radnych zwróciły się o skontrolowanie wydatków budżetowych w dziale Różne rozliczenia i Kultura fizyczna, celem skontrolowania zasadności wydatkowania tych środków w roku 2018 - czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Zdaniem Ewy Szarzyńskiej postawa burmistrza w tej sprawie była lekceważąca w stosunku do radnych. Jej zdaniem zlecenie kontroli jest jak najbardziej uzasadnione.

- Uważam, że w wielu kwestiach można osiągnąć porozumienie, ale trzeba chcieć i trzeba rozmawiać. Niestety pan burmistrz postanowił pójść tu inną drogą, korzystając z uprawnień, jakie otrzymał od rady, jednocześnie lekceważąc decyzję większości radnych postanowił przesunąć środki w budżecie, aby osiągnąć wyznaczony cel. Już nie chodzi tu w tym momencie nawet o remont bieżni, tylko o sam fakt potraktowania radnych. W związku z tym uważam, że zasadne jest przeprowadzenie kontroli przez komisję rewizyjną w zakresie dokonanych przez pana burmistrza przeniesień (...) To była nasza wspólna decyzja - mówiła wiceprzewodnicząca Ewa Szarzyńska.

Innego zdania był m.in. radny Grzegorz Stochliński. Jak zauważał - "burmistrz nie obszedł prawa".

- Było to sprawdzane przecież, ale oczywiście macie prawo powołać komisję i macie prawo się tym zajmować. Taka jest wasza wola - mówił Grzegorz Stochliński.

- Członek komisji rewizyjnej pytając się pani skarbnik, na co poszły z tej rezerwy ogólnej pieniążki słyszymy, że to na koszenie trawy, na przeglądy techniczne. No chwileczkę - chyba na takie rzeczy to pieniądze powinny być zarezerwowane, a nie z rezerwy, która gdzieś tam jest na coś może bardziej potrzebna. Dlatego też to nas trochę zszokowało i chcemy, żeby to zostało sprawdzone - faktury, na co konkretnie to poszło - mówiła radna Małgorzata Źrałka.

- Wiemy doskonale, że pan burmistrz mógł zrobić takie przeniesienie, ale po prostu chcemy sprawdzić konkretnie w dziale 758 i w dziale 926 na co zostały pieniądze przeznaczone. My nie mówimy nic, że pan burmistrz zrobił coś niezgodnie z prawem - zaznaczał radny Karol Nawrot.

Burmistrz Leszek Duszyński nie brał udziału we wtorkowym posiedzeniu radnych. Zastępował go tam wiceburmistrz Jarosław Ciesielki, który nie krył się z wyrażeniem swojej opinii na ten temat.

- Z ogromnym smutkiem słucham tej dyskusji, ponieważ smutek mój nie wynika z tego, że jest taka uchwała, czy taka inicjatywa (...) Już chyba teraz wiem o co chodzi. Oczywiście jak wpłynął ten projekt uchwały, macie państwo kompetencje, prawo do tego, a nawet powiedziałbym, że to jest powód do radości, bo przecież jak mówił klasyk - największą formą zaufania jest kontrola. Już teraz wiem o co gra idzie. Tak naprawdę pani Szarzyńska jakoś tutaj źle intencję przedstawiła państwa. Chodzi o to, że część z państwa radnych poczuła się urażona faktem, że burmistrz skorzystał z własnych kompetencji (...) Nie myślicie o merytorycznej kontroli prawidłowości wydatkowania tych środków, tylko zdaje się intencje są zupełnie inne - mówił Jarosław Ciesielski.

- Kontrola to jest rzecz chyba normalna, bo jak ktoś się obraża na kontrolę, to chyba nie dorósł do tych czasów, do tego co mówi prawo, co mówią przepisy (...) Najlepiej to chyba odnoszę wrażenie, że część radnych to by najlepiej zrobiła tak - siedźmy wszyscy w domu, niech przysyłają dietę, nie spotykajmy się. Ja to tak odbieram - komentował sprawę radny Paweł Molenda.

Z kolei zdaniem radnego Konrada Andrzejewskiego - wypowiedziane słowa przez Ewę Szarzyńską wprowadziły zamieszanie.

- Samo uzasadnienie było koleżanko nietrafne - zaznaczał radny Andrzejewski. Za zleceniem kontroli opowiedziało się 19 radnych. Zostanie ona przeprowadzona w terminie do 8 czerwca 2018 roku. Posiedzenie Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Mogilnie w tej sprawie zaplanowano na najbliższy poniedziałek, 28 maja. (AS)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [5]» dodaj komentarz   

 » do I AM (Ricardo | 26-05-2018, 15:50:22)

I AM! ja nawet nie wiedziałem, że od 12 lat Mogilna ma wiceburmistrza!!! Gdyby nie to, że burmistrz Duszyński kolokwialnie mówiąc zignorował radę miejską, to jego zastępca byłby znowu w ukryciu. Pan Ciesielski, po tylu latach powinien wiedzieć, że co prawda burmistrz może przeznaczać z rezerwy budżetowej określone kwoty na ... no własnie, na co? Ano nie na bieżnię czy strzyżenie trawników! Przecież trawa jest do strzyżenia corocznie! To jest złamanie dyscypliny budżetowej. Rezerwę budżetową przeznaczyć można przede wszystkim na nagłe, nieprzewidziane zdarzenia np. naprawę podmytej drogi, mostu czy naprawę dachu budynku komunalnego po pożarze. Szkoda, że tak prostych rzeczy pan Ciesielski nie wie po 12 latach wiceburmistrzowania. A jeżeli naprawdę wystąpią zdarzenia losowe w gminie (odpukać!) np. w listopadzie, to z czego pan Duszyński weźmie kasę, jak zabraknie w paragrafie rezerwa budżetowa?

 » Bałagan u burmistrza (KOLUMB | 26-05-2018, 10:35:06)

Co jeszcze musi zrobić burmistrz,aby zabrać mu fotel-na którym nie powinien zasiadać????!!!!Kpiny i żenada!Najwyższy czas zrobić tam PORZĄDEK!!!

 » do obserwator (I AM | 24-05-2018, 12:22:43)

Ingerujesz w prywatne życie Pana Wice a tym samym go obrażasz.Komisja sprawdzi i będzie wszystko ok i co wtedy napiszesz ??? Lechu i tak wygra następne wybory to po co ta cała nagonka ??? :) Pytam się grzecznie.Ja uważam Burmistrzów naszych jak najbardziej na odpowiednich stanowiskach.A prawda jest taka że jeśli chcesz psa uderzyć to i kij się znajdzie.Więcej pokory zaufania a mniej żółci :)A ja pozdrawiam :)

 » Do obserwatora (Ka | 24-05-2018, 12:01:26)

Nic dodać nic ująć. Bingo.

 » VICEK (obserwator | 24-05-2018, 07:04:11)

Pan vice ( zawsze drugi ! jak Adam Miałczyński - bez ponoszenia jakiejkolwiek odpowiedzialności ) Po to chyba jest Komisja Rewizyjna ( chociaż w tym składzie to raczej groteska ). A klasyków Panie vice - niech Pan sobie cytuje na konkursie języka polskiego w swoim ogrodzie podczas rodzinnego grillowania . Radny K. Andrzejewski chyba też kupił dużo wazeliny ! Nie pozdrawiam ( nawet przez kupę kamieni)

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Zderzenie Peugeota z autobusem (0)
 » Ruszyła budowa szkolnej hali (9)
 » STRZELNO: Grubiańskie zachowanie lekarki (39)
 » Integracyjny piknik przy szkole (0)
 » Charytatywny turniej koszykówki (3)
 » MOGILNO: Poszukiwania mężczyzny (10)
 » Kłamliwa insynuacja starosty (19)
 » Dachowanie w Gębicach (8)
 » Fedorowicz z honorową nagrodą (7)
 » Postrzelił znajomego z wiatrówki (3)
 » Kradli narzędzia i przewody (3)
 » Minister może przejąć tylko część rolniczą (32)
 » Targowa niedziela w Bielicach (2)
 » Zmiany w sanktuarium (15)
 » Kolekcjoner strażackich pamiątek (3)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2019   

Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności i cookies. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym Użytkownikom.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie CMG Media z siedzibą w Stawiskach 23c (88-300 Mogilno) (dalej "CMG Media") oraz nasi Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z Portalu wraz z funkcjonalnościami na nim udostępnianym, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Partnerów.

- realizacji postanowień zawartych w ramach umowy sprzedaży reklamy (m.in. banerowej, artykułu

sponsorowanego);

- obsługi zgłoszeń, które do nas kierujesz (np. przez formularz kontaktowy, e-mail);

- umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z Portalu, w tym dokonywania

transakcji płatniczych w ramach serwisu ogloszenia.cmg24.pl przy zakupie ogłoszeń;

- komentowania artykułów, wydarzeń, zdjęć, filmów;

- dodania ogłoszenia na stronach serwisu ogloszenia.cmg24.pl;

- monitorowania Twojej aktywności oraz wszystkich innych użytkowników, obejmującej Twoją aktywnością

na Portalu poprzez przeprowadzanie badań i analiz, aby badać funkcjonalność Portalu i wprowadzać udogodnienia;

- prowadzenia analiz statystycznych;

- prowadzenie postępowań sądowych;

- przechowywanie danych dla celów archiwizacyjnych;

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dane mogą zostać przekazane w następujących przypadkach:

- Twoje dane osobowe udostępniamy podmiotom wspierającym nas w świadczeniu usług płatniczych,

usług związanych z przechowywaniem, łączeniem i analizowaniem danych

- Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione na wniosek organów ścigania m.in. Policji i Prokuratury

- Ze względu na konieczność blokowania działania robotów internetowych na stronach Portalu, stosujemy

mechanizm Google reCAPTCHA do sporadycznego badania, czy zachowania naszych użytkowników nie noszą

znamion zachowań robotów. W takiej sytuacji możemy ujawnić Google LLC Twój adres IP

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz również wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Znajdziesz tam informacje jak to uczynić.

Klikając przycisk "Akceptuję" lub zamykając okno (Zmiana polityki prywatności) za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez CMG Media oraz naszych Partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Portalu przez CMG Media i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w Polityce prywatności i ciasteczek.

NIE TERAZZGADZAM SIĘ